Patron szko造 - Maria Konopnicka

Miejsce urodzenia: Suwa趾i
Data urodzenia: 23 maja 1842 rok
Data mierci: 8 padziernika 1910 rok

Maria Konopnicka Urodzi豉 si 23 maja 1842 roku w Suwa趾ach, w zubo瘸貫j rodzinie szlacheckiej jako c鏎ka J霩efa Wasi這wskiego, prawnika, patrona trybuna逝 cywilnego i Scholastyki z Turskich. We wrzeniu 1849 roku rodzina sprowadzi豉 si do Kalisza, gdzie przysz豉 poetka sp璠zi豉 dzieci雟two i m這do. W latach 1855 - 1856 uczy豉 si na pensji sakramentek w Warszawie. Tam pozna豉 Eliz Paw這wsk, pniejsz Orzeszkow. We wrzeniu 1862 roku wysz豉 za m嘀 za ziemianina, Jaros豉wa Konopnickiego. Zaraz po lubie wyjecha豉 z Kalisza na sta貫, zamieszkuj鉍 w Bronowie, a potem w Gusinie na terenie 闚czesnej guberni kaliskiej. Wychowywa豉 6 dzieci, utrzymuj鉍 si z dochod闚 niewielkiego dzier瘸wionego folwarku.

W 1870 roku zadebiutowa豉 na 豉mach "Kaliszanina" wierszem "W zimowy poranek". Miastu, uznanemu za rodzinne powi璚i豉 trzy utwory poetyckie: dwa zatytu這wane "Kaliszowi" 1888 i 1907 i "Memu miastu" 1897. Przychylne przyj璚ie cyklu poetyckiego "W g鏎ach", opublikowanego w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1876 r. zadecydowa這 o powi璚eniu si literaturze i osiedleniu wraz z dzie熤i w Warszawie, gdzie mieszka豉 do 1890 roku. Obok uprawiania tw鏎czoci literackiej aktywnie uczestniczy豉 w 篡ciu spo貫czno-kulturalnym. Od 1890 przebywa豉 w kilku krajach Europy Zachodniej, wsp馧pracuj鉍 z pras krajow, zrzeszeniami polskimi na obczynie, Macierz Szkoln, komitetami pomocy dla wyw豉szczonej ludnoci G鏎nego l零ka i Wielkopolski, a tak瞠 wsp馧organizowa豉 mi璠zynarodowy protest przeciwko przeladowaniu dzieci polskich we Wrzeni 1901-1902. W latach 1905-1907 przebywa豉 w Warszawie, organizowa豉 pomoc dla uwi瞛ionych przez w豉dze carskie i ich rodzin. Maria Konopnicka uwa瘸na jest za wybitn nowelistk XIXw. Jako wyraz uznania otrzyma豉 w darze od spo貫cze雟twa polskiego dworek w 畝rnowcu na jubileusz 25-lecia pracy literackiej.

Tw鏎czo pisarki jest r騜norodna. Napisa豉 powie baniow dla dzieci "O kransnoludkach i sierotce Marysi" , liczne wiersze patriotyczne np. "Rota" czy "Pie o domu" oraz nowele "Dym" "Nasza szkapa", "Mendel Gda雟ki". Cykle pieni ludowych "Z 章k i p鏊" i "Na fujarce" przynios造 jej du蕨 popularno i miano pieniarki ludu polskiego. W swych utworach protestowa豉 przeciwko krzywdzie ludzkiej, ukazuj鉍 niedol najubo窺zych warstw spo貫cznych.

By豉 wielk patriotk. Nawo造wa豉 do walki z zaborc (germanizacj i rusyfikacj). Budzi豉 w rodakach poczucie dumy narodowej pisz鉍 w "Rocie" s造nne s這wa "Nie rzucim ziemi, sk鉅 nasz r鏚..." Zmar豉 we Lwowie w 1910r. i tam zosta豉 pochowana.